История
Достопримечательности
Окрестности
Церкви округи
Фотогалерея
Сегодняшний день
Библиотека
Полезная информация
Форум
Гостевая книга
Карта сайта

Поиск по сайту

 

Памятные даты:

 

Праздники

Памятные даты

 

Наши сайты:


Подготовьте себя заранее к поездке в

Ферапонтово

http://www.ferapontov-monastyr.ru/
http://ferapontov-monastyr.ru/catalog/
http://www.ferapontovo-pilgrim.ru
http://www.ferapontovo-archive.ru
http://www.ferapontovo-foto.ru/
http://www.ferapontov.ru/
http://www.patriarch-nikon.ru/
http://www.tsipino.ru/
http://a-russian-troika.ru
http://a-hippotherapy.ru

Прогноз погоды:


Ферапонтово >>>


Яндекс.Погода


На главную Карта сайта Написать письмо

На главную Библиотека ПАТРИАРХ НИКОН В ФЕРАПОНТОВОМ МОНАСТЫРЕ Патриарх Никон. Труды. Возражение, или Разорение смиренаго Никона ... (10)

ВОЗРАЖЕНИЕ, ИЛИ РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА ... (10)


Патриарх Никон.Труды

Научное исследование,

общая редакция В.В. Шмидта



ВОЗРАЖЕНИЕ, или РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА,

Божиею милостию патриарха, противо вопросов боярина Симеона Стрешнева, еже написа газскому митрополиту Паисее Ликаридиусу, и на ответы Паисеовы1


ВОПРОС, ГЛАВА 10


Мощно ли составом главу судити и своего началника?


Ответ


Каково судили патриархи, которые впали во блуды. Един глава Христос есть, который нарицается и злата глава, архиереи толко суть глаза и уста, а мирстие людие составы церковнаго тела. Всех властию суд 12 апостол и наследитель истины, каково и всякие священники суд и наследники 72 учеников, и помянутым святым апостолом глаголал по воскресении от мертвых Христос всем апостолом: приимите Святаго Духа, связати и решити, для чего и самаго того присловнаго началу все имеют сию же совершенную власть. Для чево против Евсевия на первом соборе Антиохийстем, на котором изложен есть от того собранаго собора еретик патриарх Павел Антиохийский, Аврилиян кесарь, хотя неверной и идолопоклонник был, похотел чтоб указ соборной был воздержан, и для того со престола Антиохийскаго был свержен.


ВОЗРАЖЕНИЕ НА 10 ВОПРОС И ОТВЕТ


Глаголеши, совопросниче: Мощно ли составом главу судити и своего началника?

Возражение: Не самое ли естество тя учит, яже в неподобном твоем вопросе глаголеши, мощно ли составом главу судить. Нужно есть главе без инех состав быти, обаче бывает, а еже без главы инем удом содержатися невозможно, и сия тако суть. Поглаголем же ти и от заповедей Божиих.

Господу глаголющу: Не938 может человек прияти ничтоже, аще не дано ему будет с небесе. И паки инде глаголет Господь яко «не ищу волю Мою, но волю пославшаго Мя Отца». И паки (л. 90)939 ин есть: Что имаши, еже не приял еси.

Ты же откуду дерзновение таковое приял еси наскакати на не сущая твоя? Аще Сын Божий глаголет, яко «не ищу волю Мою, но волю пославшаго Мя Отца», ты же где обрел какову любо заповедь Божию, да суда на нас изыщеши? Не слышал еси, что о не имущем брачныя одежды, то есть достоинства, и вшед на брак, Господь отрече: Возмите его и связавше ему руце и нозе, вверзите во тму кромешную, ту будет плач и скрежет зубом. Еже да и сотворит ти Господь по делом руку твою за напрасное наше преобидение, якоже и великий Павел негде глаголет: Александр ковач много ми зла сотвори да воздаст ему Господь по делом его. И прочее.

(л. 90 об.)940 Собора во святей церкви Божия мудрости правило 3.

Аще941 который мирский человек епископа в темницу ввержет или биет без вины или сплет некую вину, да будет проклят.

И паки Господь о таковых глаголет: Горе человеку оному, им же соблазн приходит.

Почто ново начинаеши испытати не сущих своих, не слышали: не судите, да не осуждени будете. Не о том глаголет Господь, да кто по закону судит, но паче закона и заповедей, понеже инде есть реченое, но праведен суд судите. И божественный апостол глаголет: Тем же не прежде времене судите, дондеже приидет Господь. И прочая.

Слыши же и ответотворцу твоему наш ответ.

Ты же, ответотворче, во ответе своем (л. 91)942 пишешь: Каково судил патриарх, которые впадали в блуды? Едина глава Христос есть и который нарицается и златая глава, архиереи толко суть глаза и уста, а мирския люди составы церковнаго тела, всевластию суд 12 апостол наследителие, истинныя каково и всякия священиков 72 учеников. И помянутым глаголал по воскресении от смертных Христос всем апостолом: Приимите Духа Святаго вязати и решити. Для чего и самаго того приславнаго началу имеют сию же совершенную власть.

Возражение.

Господу глаголющу: Сый943 от Бога глаголы Божия послушает. И паки: Отметаяйся Мене и не приемляй словес Моих, имать судящаго слово, еже заповедах вам, то судит. И божественный апостол глаголет: (л. 91 об.)944 Аще мы или ангел благовестит вам, паче еще приясте, проклят да будет.

Тако и святии отцы на Вселенских соборех утвердили и клятвами закляли, еже к тому не имати кому что приложити или отложити.

Ты почто чрез Божественныя заповеди и законы от себе везде толкуеши? Не слышал ли Писания945 , яко подобает ключаема коемуждо благоразумне отдаяти. И вопросиша Его, глаголюще: Учителю, вемы, яко право глаголеши и учиши и не зриши на лица, но воистину пути Божию учиши. Достоит ли кесарю дань даяти или ни? Разумев же лукавство их, рече к ним: Что Мя искушаете, покажите ми пенязь, чии имать образ и надписание. Они же рекша: Кесарев. Он же рече им: (л. 92)946 Отдадите убо кесарева кесарю.

И паки глаголет Господь: Аще947 нога твоя или рука твоя соблажняет тя, отсецы ю и верзи от себе. И по мале: И аще око твое соблажняет тя, истни е и верзи от себе.

Смотри правосудие Божие, яко кроме инех удов возможно есть жити человеку, а без главы не есть лзе. Тем же невозможно инем удом главу отсещи и тако всем живым и действуемым быти.

Собора 4-го Вселенскаго правило 9.

Причетницы949 между собою распрю имуще, аще оставльше своего епископа, к мирским судиям приступят, по правилом вину да приимут. Причетницы же, аще имеют что на епископа, да ожидают собора. Аще же епископи на митрополита Константиняграда патриарху да возвестят.

Толкование.

Аще причетник имать нечто на причетника, не подобает ему судитися пред мирскими судиями, но от своего епископа. Аще же оставльше своего епископа к мирскому судищу приступят, по правилом запрещение да приимут. Такоже и причетник, аще имать нечто на своего епископа, (л. 93)950 да приходит к митрополиту страны тоя. Егда в реченое время соберутся к митрополиту всея области его епископи, тогда пред митрополитом на соборе да судится. Аще ли епископ или причетник с митрополитом имать некую распрю, от патриарха всея тоя земли да судится, под ним же суть епископи и митрополити всех областей страны тоя, или от патриарха Константиняграда судится. Сия бо власть никому же от инех патриарх дана бысть, ни от правил, ни от закона, еже судити митрополита, под инем патриархом суща, другому патриарху, но токмо Константиняграда патриарху сие дано есть. (л. 93 об.) И нигде же обретается суд на патриарха от своих епископ, разве твоего блядословия.




1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 <<< Предыдущий вопрос ... Следующий вопрос >>>



Ссылки:


1 РГАДА. Ф. 27. Д. 140. Л. 2–1039. назад

938 На левом поле листа помета: Иоан. 11. назад

939 На верхнем поле листа киноварная помета: на 10-й вопрос и ответ. назад

940 На верхнем поле листа киноварная помета: 10-е возражение. назад

941 На левом поле листа помета: лист 223. назад

942 На верхнем поле листа киноварная помета: на 10-й вопрос и ответ. назад

943 На правом поле листа помета: Иоан. 32. назад

944 На верхнем поле листа киноварная помета: 10-е возражение. назад

945 На левом поле листа помета: Васил. Велик. 32; Лук. 101. назад

946 На верхнем поле листа киноварная помета: на 10-й вопрос и ответ. назад

947 На правом поле листа помета: Матф. 74. назад

948 На верхнем поле листа киноварная помета: 10-е возражение. назад

949 На левом поле листа помета: лист 96. назад

950 На верхнем поле листа киноварная помета: на 10-й вопрос и ответ. назад

Домашняя страница
священника Владимира Кобец

Создание сайта Веб-студия Vinchi

®©Vinchi Group