История
Достопримечательности
Окрестности
Церкви округи
Фотогалерея
Сегодняшний день
Библиотека
Полезная информация
Форум
Гостевая книга
Карта сайта

Поиск по сайту

 

Памятные даты:

 

Праздники

Памятные даты

 

Наши сайты:


Подготовьте себя заранее к поездке в

Ферапонтово

http://www.ferapontov-monastyr.ru/
http://ferapontov-monastyr.ru/catalog/
http://www.ferapontovo-pilgrim.ru
http://www.ferapontovo-archive.ru
http://www.ferapontovo-foto.ru/
http://www.ferapontov.ru/
http://www.patriarch-nikon.ru/
http://www.tsipino.ru/
http://a-russian-troika.ru
http://a-hippotherapy.ru

Прогноз погоды:


Ферапонтово >>>


Яндекс.Погода


На главную Карта сайта Написать письмо

На главную Библиотека ПАТРИАРХ НИКОН В ФЕРАПОНТОВОМ МОНАСТЫРЕ Патриарх Никон. Труды. Возражение, или Разорение смиренаго Никона ... (11)

ВОЗРАЖЕНИЕ, ИЛИ РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА ... (11)


Патриарх Никон.Труды

Научное исследование,

общая редакция В.В. Шмидта



ВОЗРАЖЕНИЕ, или РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА,

Божиею милостию патриарха, противо вопросов боярина Симеона Стрешнева, еже написа газскому митрополиту Паисее Ликаридиусу, и на ответы Паисеовы1


ВОПРОС, ГЛАВА 11


Никон никогда не изволил называть архиереов братиею своею, но почитал их велми нижайших, для того, что от него были освященыя.


Ответ


А Иисус, Бог и Человек, рекл святым женам: не бойтеся, идите и рцыте братии Моей. А естли священники Его, братия Его не суть, что же ли они суть? Сыны ли? Нет, для того что мирския люди суть сыны, и он есть отец всех мирских людей, а иныя архиереи то же их отцы. А как многие зла притчею есть много разумения и гордости, пишет отец наш Дорофей, что был некоторой старец, которой первой сказал, чтоб он был, что авва Зосима и Макарий, толко чтоб быть менши Василия Великаго и Григория Богослова, а Дорофей разсмеявся глаголя ему: по немногих днех и сих лутче будет. И так учинилося для того, что по немногих днех951 похвалится, что паче их во святых стану, толко недостало ему, что он не превышшил апостолов Петра и Павла. И опять глаголал, что и тых превышшил; и опосле к такой смелости пришел, что приподобился к Пресвятой Троице и наследия Люцыфера952 возгласил: кто таков что я? и зопхнен тотчас во ад тот святократца. Подлинно гордость не имеет крепко стоящия ноги, но всегда ищет пременнаго поступления, а однако же опять назад ползет что рак. И дивно мне на некоторых людей, которыя похваляются: тот и тот от меня посвящен, я того учинил епископом, того митрополитом; я да ты, кто ли еси который столко похваляется? Христос крещает как первоначалный, а священник как снасть, власть от Него имеючи. Христос помазует. Христос посвящает, но посредителством священника и архиерея. Не помните ли что обвестил сосуда избраннаго апостола Павла святаго уста: внимайте убо себе и всему стаду, в нем же вас Дух Святый постави епископы паствити Церковь Божию, которую снабдил Кровию Своею953. Слушайте вы, слушайте, Дух Святый и божественная благодать обирает и освящает епископы, и митрополиты, и всякие архиереи. Иди ныне и глаголи, что я свящал тово и тово, и еще и Павел глаголет, что всякое освящение есть Святаго Духа, а не человеческое, и не как преже говорили: я Аполлосов, а я Кифин.


ВОЗРАЖЕНИЕ 11 ВОПРОСА И ОТВЕТА


Глаголеши, совопросниче, яко аз никогда не изволил называть архиереов братиею своею, но почитал их велми нижайших для того, что от него были освящены.

Возражение.

Лжеши, лицемере, яко аз не называл их братиею, но есть свидетельство во святей литоргии168 по принесении Честных Даров, глаголет архиерей ко прочим служащим: Помяните мя, братия и сослужителие. (л.94)169 И аще в нужнейших соглашался, како глаголеши, яко нижайши себе почитал, во инем месте покажем, яко глава инех уд честнейши. Ныне же о сем глаголем, яко от него, глаголеши, посвящены были. Истину глаголеши, яко от нас были посвящены и ныне несть уже священия на них, яко же глагол твой свидетельствует, якоже Перваго и Втораго собора в церкви святых апостол глаголет.

Правило 13.

Аще170 который презвитер или диакон, якоже се мня, сведый своего епископа согреша, прежде суда и уведения всех епископ собора отступит от общения его и не поминает имени его в службе, да извержется и всея священническия (л.94об.)171 да будет лишен. Последующий же ему, аще суть священницы, своея чести да отпадут, мниси же и мирстии человецы да отлучатся дондеже обратятся.

Правило 14.

Аще который епископ тожде сице дерзнет сотворити на своего митрополита да извержется, подобает бо коемуждо своя меры ведати.

Правило 15.

Такожде аще который епископ или митрополит на своего патриарха таковая же дерзнет, всего святительства да будет лишен.

Доволни ли ти есть сего на ответ ко твоему вопрошению. Аще ли мниши мало, послушай вкупе со ответотворцем. Глаголеши убо, (л. 95)172 ответотворче, яко Иисус, Бог и Человек, рекл святым женам: Не бойтесь, идите и рцыте братии Моей. Есть ли с пол священники Его, братия Его не суть, что же ли они суть, сыны ли несть для Того, что мирския люди суть сыны и Он есть Отец всех мирских людей, а иный архиерей тоже их отец.

Тако173 Господу глаголющу ко святым женам, яко же ты глаголеши: Идите и рцыте братии Моей. Есть же Господу глаголющу и заповедающу, ни учителем кому прощено есть нарицатися. Вы же, рече, не нарицайтеся учитилие, един бо есть учитель ваш Христос, вси же вы братия есте. Да почто уже и учителем нарицаются учители, понеже вси братия есмы? (л. 95 об.)174 И паки Господу глаголющу: И отца не зовите себе на земли, един бо Отец ваш, иже на небесех. Да почто ты глаголеши, яко несмь отец своим чадом, а они отцы своим сыном?

Господу отрицающу всем не звати на земли отца развее на небеси, а ты глаголеши, яко отцы всем людем архиерее. Почто же великий архиерей нарицается патриарх, не еже ли отцем начало, то есть малым и великим? Что же ли епископ, развее посетитель, а не отец, ни отцем начало? Да уже видел еси святаго Перваго и Втораго собора в церкви святых апостол, яко коейждо степени свое правило имуща 13-е о епископех и 14-е о митрополитех (л. 96)175 и 15-е о патриарсех. Не доволно ли и едино правило быти, но изволи ся святому собору коемуждо по чести и по степенем правило написати.

Прочти же святаго Карфагенскаго собора правило 87.

Да176 не почтеши себе болши сущаго прежде тебе, но да последствуеши. Не брегий же о первом, от него сам небрегом будет.

Толкование.

Во Африкии тогда и во инех странех правовернии епископи не имеяху по престолом различныя чести, но вси бяху равночестни. Епископ же прежде поставленый и поставленаго по нем и седанием и в правилных взысканиох и во ответех честней бяше и тако, иже по них по летом177 (л. 96 об.)178 поставлениа их последоваху. Не хотящаго же по тому уставу творити епископа во Африкийстей стране, но гордящася и самомнима суща и о старейших его не брегуща, повелеша отцы небрегому быти таковому от всего собора.

Да коя твоя правда, самомниме, чрез евангелское учение и святых апостол и святых отец правила, еже не радети о старейшинстве. Вводиши, чево прежде не было. Послушай апостола Павла к Тимофею пишуща: Старцу179 не твори пакости, но утешай якоже отца, юношу якоже братию. Почто и апостол различие положил старцу с юным?

Патриарх есть образ жив (л. 97)180 Христов и одушевлен делесы и словесы в себе живописуя истину.

Блюдение патриарху.

Первие, убо их же от Бога прият, во благочестии и чистоте житие сохранити. Потом же и вся еретики, поелику мощно тому, ко православию и соединению церковному обратити. Еретицы же законы и правилы нарицаются, иже соборней не общевающеся Церкви, еще же и неверныя светлым и чюдным его деянием удивляя, подражателя сотворити181 в вере и зрящих дела его, служителя Пресвятей и Единосущней Троицы, елико по нем соделати. Конец патриарху, еже ввереных тому душ спасение и еже жити убо о Христе, распяти же ся мирови, (л. 97 об.)182 особная патриарху, еже быти учителну, еже ко всем высоким же и смиреным не тесно местне изровнятися и кротку убо быти ко всем приступающим ему и собеседующим ученми. Обличителну же к непокоряющимся, о истинне и о отмщении преданий, соблюдении правды и благочестия глаголати пред цари и не стыдетися жителству от частей и удов, подобне человеку некоему составляему великая и нужнейшая части царь есть и патриарх. Тем же и еже по души и телу мир и благоденство послушник царствия есть и архиерейства во всем единомыслие и согласие. Константиняграда (л. 98)183 престол царством украсися, соборными сужденми первый наречен бысть. Им же божествении последующе закони и иже от иных престол бывающим недоуменным, яко по однаго повелевают возноситися разсмотрение и суд всех митрополий и епископий. Монастырь же и церковь промышление и попечение, еще же и суд и осуждение и освобождение от вины своему патриарху належит. Константинова же града первоседалнику лет есть во инех престол енориях, в них же несть предосвящения, храмех крестоводружения давати не токмо, но и иже престолех бывающая распря и недоумения назирати и изправляти и конец налагати судом. (л. 98 об.)184 Такожде и покаяния и обращения от грехов и ересей сам един бывает разчинитель и расправитель и устаменитель.

Собора в Новой Кесарии правило 14.

Сельстии185 же епископи, суть убо по образу седмидесяте апостол, якоже с служебницы суще, потщания ради, иже ко убогим, почитаеми, да служат во градстей церкви.

Толкование.

Епископи убо градстии, по образу суть двоюнадесяте апостолу, на них же дуну Господь: Приимите, рече, Святый Дух, им же отпустите грехи, отпустятся им, и им же держите, держатся им. Се же по сих им же даравано бысть и благодать Святаго Духа инем раздавати. (л. 99) И уже видели еси своего исправления разрушение в 13-м правиле святаго собора, иже во Антиохии Сирстей, и святаго шестаго Вселенскаго собора в 20-м правиле, почто еще многословиши.




1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 <<< Предыдущий вопрос ... Следующий вопрос >>>



Ссылки:


1 РГАДА. Ф. 27. Д. 140. Л. 2–1039. назад

168 Исправлено из: лоторгии.

169 На верхнем поле листа киноварная помета: на 11-й вопрос и ответ.

170 На правом поле листа помета: лист 221.

171 На верхнем поле листа киноварная помета: 11-е возражение.

172 На верхнем поле листа киноварная помета: на 11-й вопрос и ответ.

173 На правом поле листа помета: Матф. 93.

174 На верхнем поле листа киноварная помета: 11-е возражение.

175 На верхнем поле листа киноварная помета: на 11-й вопрос и ответ.

176 На правом поле листа помета: лист 153.

177 Слова «по летом» повторены дважды, второй раз на л. 96 об.

178 На верхнем поле листа киноварная помета: 11-е возражение.

179 На левом поле листа помета: Тим. 285.

180 На верхнем поле листа киноварная помета: на 11-й вопрос и ответ.

181 Дописано со знаком вставки на правом поле листа: «ти».

182 На верхнем поле листа киноварная помета: 11-е возражение.

183 На верхнем поле листа киноварная помета: на 11-й вопрос и ответ.

184 На верхнем поле листа киноварная помета: 11-е возражение.

185 На левом поле листа помета: лист 56.

951 На поле помета: временех.

952 На поле помета: сатаны.

953 Помета: Деян. 44.

Домашняя страница
священника Владимира Кобец

Создание сайта Веб-студия Vinchi

®©Vinchi Group