История
Достопримечательности
Окрестности
Церкви округи
Фотогалерея
Сегодняшний день
Библиотека
Полезная информация
Форум
Гостевая книга
Карта сайта

Поиск по сайту

 

Памятные даты:

 

Праздники

Памятные даты

 

Наши сайты:


Подготовьте себя заранее к поездке в

Ферапонтово

http://www.ferapontov-monastyr.ru/
http://ferapontov-monastyr.ru/catalog/
http://www.ferapontovo-pilgrim.ru
http://www.ferapontovo-archive.ru
http://www.ferapontovo-foto.ru/
http://www.ferapontov.ru/
http://www.patriarch-nikon.ru/
http://www.tsipino.ru/
http://a-russian-troika.ru
http://a-hippotherapy.ru

Прогноз погоды:


Ферапонтово >>>


Яндекс.Погода


На главную Карта сайта Написать письмо

На главную Библиотека ПАТРИАРХ НИКОН В ФЕРАПОНТОВОМ МОНАСТЫРЕ Патриарх Никон. Труды. Возражение, или Разорение смиренаго Никона ... (15)

ВОЗРАЖЕНИЕ, ИЛИ РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА ... (15)


Патриарх Никон.Труды

Научное исследование,

общая редакция В.В. Шмидта



ВОЗРАЖЕНИЕ, или РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА,

Божиею милостию патриарха, противо вопросов боярина Симеона Стрешнева, еже написа газскому митрополиту Паисее Ликаридиусу, и на ответы Паисеовы1


ВОПРОС, ГЛАВА 15


Никон разорил епископию Коломенскую для своего монастыря, выговаривая себе, что было ближнее епископство от Москвы, и то не пригоже бысть блиско патриаршескова боку епископии.


Ответ


Сиречь хочет сказать, что прежния патриархи были глупы и слепы, что оставляли такую ближную епископию боку патриаршескому; толко он, что орел, имеючи очи многозрителныя, увидев такую недостойность, заборонил, не тако есть, но полюбил еси угодие епископское и вотчины и завладел еси ими, непщевая вины о гресех; и беднаго епископа напрасно изобидел, емлючи его харч, как разоритель. Не подобается тебе имети вотчин и имения епископскаго, отдай престол истинному архиерею, не обижай его без путя и не по правде; не любит Иеросалим чужих животов, но толко своих хочет и желает, неправедное не благословится, всегда вопиет в небеса; толко отдай его венчание, отдай отыманное, к его архиерейству приналежащее, естли хощешь быти оправдан в твоих правдах ты, который славишся быти справедливый судия.


РАЗОРЕНИЕ 15 ВОПРОСА И ОТВЕТА


Глаголеши, совопросниче, яко аз разорил епископию Коломенскую, своего монастыря выговаривая себе, что было ближнее епископство, и то непригоже быть блиско патриаршескаго боку епископии. И то ты солгал беззаконне, яко не твое есть вопрошати о сих, ниже ответолжетворцу отвещати. Коемуждо подобало своя мера знати, обаче отвещаем в разорения вашея злобы.

Вы глаголете, яко аз разорил Коломенскую епископию, еже бо аще кто разорит или запустошит, еже иныя не (л. 133 об.)1087 укажет. А еже вместо иныя другую укажет, несть разорение, но строение. Ибо епископия Коломенская прилежит патриаши области поблизу сущи. Земля же Вяцкая и Великопермская отстоит болши полуторых тысящ верст, и есть место не малое и людей множество. К ним же прилежат страны язык не мало и есть тамо не мало останок языческих обычаев. Нецыи же глаголют и идолопоклоннических останков останцы есть. И сего ради по совету с великим государем царем и великим князем Алексием Михайловичем всеа великия и малыя и белыя России самодержцем таковое (л. 134)1088 дело соделано, а не для Воскресенскаго монастыря. Еще в то время и початку Воскресенскаго монастыря не было, но елико мерилася Коломенская епископия доходы церковными, толико и дано по выписке из патриаршей епархии. Такожде елико число крестьянских дворов было во епископии, толико по государеву указу и там дано по выписке, а Коломенския епископии взяты на государя. И после того государь пожаловал в свое государево богомолье Воскресенской монастырь, будучи на освящении церковном, глаголя, святая святым достойна, а не аз взял или разорил. А то дело зделано к Божественей славе и Божиим людем ко спасению, что епископия преведена в далнее и многочеловечное место. (л. 134 об.)1089 И сам ты глаголеши в 17-м ответе, яко Антиохийский престол пренесен в Дамаск и Александрийский во Египет на лутчия и безопасныя места. Да почто порокуеши деяние царьское и архиерейское в чюжей епархии?

Господу заповедающу: Шедше1090, рече, научите вся языки, крестяще их во имя Отца и Сына и Святаго Духа, учаще их блюсти вся, елика заповедах вам. И паки: Слушаяй вас, Мене слушает, и отметаяйся вас, Мене отметается.

И апостол заповедает: Вся1091 творите без роптания и размышления. И 14-е апостолское правило с разсуждения епископу не возбраняет прейти.

Карфагенскаго собора правило 56.

Предел аще хощет (л. 135)1092 имети своего епископа по воли власть имущаго и по повелению его да имать. Таковый же на прочия пределы да не находит.

Толкование.

Повелено есть в коейждо области без воли митрополита нигде же никого же не поставити епископа, но ни в селе некоем, ни в мале градце, в нем же и един презвитер довлеет учити, епископа не поставляти, аще не умножится в таковых народ и достойно явится нарещися епископу. Аще же в пределе некоем, в нем же прежде не бе бывал епископ, прошением людей и волею имущаго власть, во области той митрополита поставлен будет епископ. Тоя люди токмо да держит, них же1093 (л. 135 об.)1094 поставлен есть епископ, инаго же предела да не заимет.

И святаго 6-го Вселенскаго собора правило 38.

Аще который град обновится царем или созиждется градским и людским законом и церковных вещей чин да последует. Аще единаго мя сим укоряют, в приказе Посолских дел свидетелствуют отпуск, яко царьскаго величества с волею содеяно и епископов советом.

Собора иже во Антиохии правило 17.

Не причастен, иже поставлен быв епископ, и абие оставив, дондеже покаявся, приимет.

Толкование.

Аще кто поставлен быв епископ и оставив, не послушает отъити в Церковь, в ню же поставлен быв (л. 136)1095 и порученных ему людей учити, да будет отлучен, дондеже покаявся попечение порученных ему душ приимет.

Собора, иже во Анкире, правило 18.

Епископ поставлен быв, аще не прият будет жители предела того, в он же поставлен бысть, и начнет инем епископиям стужати, да отлучится. Аще же хощет, да причтен будет, с презвитеры да причтется. Аще же и ту сущим епископом стужает, да изринется и от презвитерския чести.

Толкование.

Аще поставлен быв епископом и не прият будет людми града того, в нем же попечение ему поручено бысть, и начнет на чюжду епископию наскакати и ту сущим епископом мятеж творити, (л. 136 об.)1096 да отлучится. Аще же хощет с презвитеры да причтен быти и сидети с ними и равну честь прияти, да причтен будет с ними. Аще же и противу ту сущим епископом молву творит, епископская некая правления восхищает, таковый и презвитерския чести да будет лишен и от Церкви отвержен.

Видел ли еси, ответотворче неправедный, яко не разорена Коломенская епископия, но на лучшее пременена и Коломенский епископ, преступая отеческия правила, в указанную ему Церковь не идет и скитается беззаконно, его же священная правила извергают, аще не приятаго того града людми измещают, колми паче хотящим (л. 137)1097 людем прияти, а он не идет как в митрополиты или в патриархи, аще и Божественнии закони не составляют без совета всех епископ, уже бы пошол и единем царевым повелением. Ты же, расколниче, сваришися, ничто же принося от Божественнаго писания свидетельства.

Глаголет бо святый Григорий Богослов ко 150-м епископом: якоже не имате что на мя глаголати и вы бранию хотите одолети. Тако и ты, нечего тебе писати и то сварливыми словесами.




1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 <<< Предыдущий вопрос ... Следующий вопрос >>>



Ссылки:


1 РГАДА. Ф. 27. Д. 140. Л. 2–1039. назад

1087 На верхнем поле листа киноварная помета: 15 возражение.

1088 На верхнем поле листа киноварная помета: на 15-й вопрос и ответ.

1089 На верхнем поле листа киноварная помета: 15 возражение.

1090 На левом поле листа помета: Матф. 116.

1091 На левом поле листа помета: Фил. 241.

1092 На верхнем поле листа киноварная помета: на 15-й вопрос и ответ.

1093 Слова «в них же» повторены дважды, второй раз на л. 135 об.

1094 На верхнем поле листа киноварная помета: 15 возражение.

1095 На верхнем поле листа киноварная помета: на 15-й вопрос и ответ.

1096 На верхнем поле листа киноварная помета: 15 возражение.

1097 На верхнем поле листа киноварная помета: на 15-й вопрос и ответ.

Домашняя страница
священника Владимира Кобец

Создание сайта Веб-студия Vinchi

®©Vinchi Group