История
Достопримечательности
Окрестности
Церкви округи
Фотогалерея
Сегодняшний день
Библиотека
Полезная информация
Форум
Гостевая книга
Карта сайта

Поиск по сайту

 

Памятные даты:

 

Праздники

Памятные даты

 

Наши сайты:


Подготовьте себя заранее к поездке в

Ферапонтово

http://www.ferapontov-monastyr.ru/
http://ferapontov-monastyr.ru/catalog/
http://www.ferapontovo-pilgrim.ru
http://www.ferapontovo-archive.ru
http://www.ferapontovo-foto.ru/
http://www.ferapontov.ru/
http://www.patriarch-nikon.ru/
http://www.tsipino.ru/
http://a-russian-troika.ru
http://a-hippotherapy.ru

Прогноз погоды:


Ферапонтово >>>


Яндекс.Погода


На главную Карта сайта Написать письмо

На главную Библиотека ПАТРИАРХ НИКОН В ФЕРАПОНТОВОМ МОНАСТЫРЕ Патриарх Никон. Труды. Возражение, или Разорение смиренаго Никона ... (2)

ВОЗРАЖЕНИЕ, ИЛИ РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА ... (2)


Патриарх Никон.Труды

Научное исследование,

общая редакция В.В. Шмидта



ВОЗРАЖЕНИЕ, или РАЗОРЕНИЕ СМИРЕНАГО НИКОНА,

Божиею милостию патриарха, противо вопросов боярина Симеона Стрешнева, еже написа газскому митрополиту Паисее Ликаридиусу, и на ответы Паисеовы1


ВОПРОС, ГЛАВА 2


Никон не поизволил, чтоб исповедалися и причащалися которыя были люди виноваты и указано их казнить по градским каноном и судом. Добро ли чинил Никон или худо, поучи мене без лицемерия.


Ответ


Божественное писание повелевает: не казни дважды за одну вину и для того не поизволяет двадесятое правило святых апостол, чтоб один священник или диакон украдет что или блудит не извержется вкупе и отлучается, для того чтоб не двоима казньми был казнен, чтоб была тягость большая; не подобает убо и один разбойник или тать казнить ево душевно и телесно, чтоб мучен был здесь времянем и тамо вечно. И кто возбраняет тем исповедатися и причаститися имеет осуждение от Бога, понеже возбраняет душеполезное покаяние на последний час животу его, над которым стоит вечная мука и блаженное блаженство; глаголет бо святое писание в чем обрящу тя, в том и судить тебя буду. Худо убо чинил Никон Патриарх, что не велел виноватых исповедать и причащать, чтоб они исправилися, кидаючи их на конечное отчаяние. Где и Христос разбойника покаявшася на кресте крестил его животочною кровию и водою из ребра, как научает Иоанн Златоустый, и принял его покаяние; убо тот разбойник был явно и Христос не отвергся от его покаяния и на отчаяние его не допустил, но токмо наследника с Собою царствию небесному учинил.


НА ВТОРЫЙ ВОПРОС И ОТВЕТ ВОЗРАЖЕНИЕ


Второе, Симеоне, вопрошаеши не о своих, ни ты архиерей, ни ты поп, аще и самому великодержавному государю царю ведомо твое проклятое безчинство и всему, (л. 25)678 яко играеши благодатию Христовою, еже при вознесении на Елеонстей горе, якоже пишет Лука евангелист: Извед679 же их вон до Вифания и воздвиг руце Свои, благослови их. И бысть егда благословяше их, отступи от них и возношашеся на небо.

Ты же, ни самого того Бога зрителя тайнам человеческим постыдеся, благословение апостолом и иже под ними тех наследником даное в игру сотворити дерзнув. Не без греха и тии будут, кто такое твое безчиние проклятое видя, не первое запретит, ни второе возбранит.

Вопрошаеше бо, яко аз не изволил, чтоб исповедались и причащалися которые люди были виноваты и указано их казнить по (л. 25 об.)680 грацким законом, добро ли чинил или худо, поучи мя. Не сыскал еси зде во святых книгах о сем да суемудренна беззаконнаго пришелца вопрошаеши, и той тебе подобное отвещает. Нам же разве Божественых устав не буди что о себе мудрствовати. Ты убо глаголеши, яко не велел аз исповедовати разбойников, аз того ради во все грады грамоты посылал, яко да преставше разбойницы приходят в покаянное житие прежде даже не яти будут, ниже заповедал в поимании каятися. А еже поиманаго на разбое, вскоре исповедав, причастит, не обретох такова правила. Господу глаголющу681 : Ядый Мою плоть (л. 26)682 и пияй Мою кровь во Мне пребывает и Аз в нем. Слыши, совопросниче, что Господь глаголет, яко ядый Мою плоть во Мне пребывает и Аз в нем. Да како кто смеет таковое безстудство показати? Достойна сотворив Божественаго причастия и тогда казнить, несть такова правила, ниже обрящеши апостолу глаголющу: Тем683 же убо иже аще яст хлеб сей или пиет чашу Господню недостойне, повинен будет Телу и Крови Господни. И паки наведе да искушает же человек себе и тако от хлеба да яст и от чаши да пиет.

Василия Великаго правило 56.

Иже684 волею убив, 20 лет запрещение приимет. Сице смотри, волею убив и своею волею пришед, покается, (л. 26 об.)685 20 лет не причастится.

Того же.

Воин686 на брани за благоверие аще убиет, 3 лета да не приимет общения. А иже на разбое поиман, ни епитемии что любо понес, но неволею влеком злых ради дел, когда было ему очиститися.

Того же Василия Великаго к презвитеру о Божественей службе и о причащении и о нерадящих запрещениих.

Блюди687 , кому предстоиши и како служиши, и которым даеши причащение. Не забывай688 Владычни заповеди и святых Его апостол: Не дадите бо, рече, святая псом и бисера не мещите пред свиниями, блюдите пес и яже по сих. Смотри да не убоишися человека на грех себе, не даждь Сына Божия в руки недостойных, не устыдись (л. 27)689 никого же от славных земли в час той, ни самаго того носящаго венец. Причащения же дар достойным давай, якоже и ты сам приял еси, им же Божественая правила не повелевают, не давай, яко иноязычницы бо вменишася и аще не обратятся, горе тем и причащающим их.

И690 божественный Златоуст в толковании к Коринфяном послания глаголет, яко свяжи согрешившаго дондеже умолит Бога, не остави его разрешена, да не множае свяжется Божиим гневом. Аще аз свяжу, Бог к тому не свяжет, аще аз не свяжу, нерешимыя того ждут узы. Аще бо быхом себе разсуждали, не быхом убо осуждени были (л. 27 об.)691 да никто же суровства быти не пщует се и безчеловечства, но конечныя кротости и изряднаго врачевания.

Святый Мефодий глаголет: Мы убо в людех непокоривых и прирекающих научихомся глаголати, еже спасая и спаси душу свою, не возхощем убо со грехи чюждими погибнути, но убоявшеся тяжкаго суда и Страшный день пред очима имуще, с таковыми погибнути не изволим, но засвидетелствовати день и нощь в народе и особь должни есмы. Соотводити же ся лукавством их и не возхощем прилежати же, паче приобрести их и изъяти от сети лукаваго. Аще же се не возможем, протщимся поне своя души от вечнаго осуждения спасти.

(л. 28)692 Градскаго закона грань 39, глава 15.

Нарочитии693 разбойницы на месте, на них же разбой творяху, повешени да будут, и подобает, да видения их ради убоятся начинающии таковая, и да будет утешение сродником убиеных от них.

Грань та же, глава 80.

Творяй694 убийство волею, коего любо аще есть возраста, мечем муку да приимет.

А еже бы исповедати и причастити святых Божественых таин разбойнику, поиману на разбои или убийце, нигде же не обретается таковое правление, яко же ты, слабоумный толковниче, протолковал, ибо глаголы твоя самаго тебе уличат. Глаголеши, яко глаголет (л. 28 об.)695 Писание святое, в чем обрящутся, в том и судити тя имать Бог, ты убо повелеваеши всякому по вине умиряющему696 причастие подавати.

Смотри, от тебе написаных, яко и при распятии Христове, един спасеся и един осудися, како ты глаголеши всякому подавать Пречистых таин, аще и недостоин, или како решиши достойна сотворив Пречистых таин, повелеваеши убити того, где есть писано? А собою кто тебе дал таковую власть, чрез Божественыя законы вязати и решити, самому тебе связану канонами святых апостол и святых отец.




1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 <<< Предыдущий вопрос ... Следующий вопрос >>>



Ссылки:


1 РГАДА. Ф. 27. Д. 140. Л. 2–1039. назад

678 На верхнем поле листа киноварная помета: на 2-й вопрос и ответ. назад

679 На правом поле помета: Лук. 114. назад

680 На верхнем поле листа киноварная помета: 2-е возражение. назад

681 На левом поле листа помета: Иоан. 24. назад

682 На верхнем поле листа киноварная помета: на 2-й вопрос и ответ. назад

683 На правом поле листа помета: 1 Кор. 149. назад

684 На правом поле листа помета: лист 241. назад

685 На верхнем поле листа киноварная помета: 2-е возражение. назад

686 На левом поле листа пометы: киноварная — правило 13; чернильная — лист 230. назад

687 На левом поле листа помета: лист 252. назад

688 На левом поле листа помета: Матф. 20. назад

689 На верхнем поле листа киноварная помета: на 2-й вопрос и ответ. назад

690 На правом поле листа помета: 1 Кор. 149. назад

691 На верхнем поле листа киноварная помета: 2-е возражение. назад

692 На верхнем поле листа киноварная помета: на 2-й вопрос и ответ назад

693 На правом поле листа помета: лист 485. назад

694 На правом поле листа помета: лист 492. назад

695 На верхнем поле листа киноварная помета: возражение. назад

696 Так в ркп. назад

Домашняя страница
священника Владимира Кобец

Создание сайта Веб-студия Vinchi

®©Vinchi Group